Najnowsze artykuły
Odporność cyfrowa dzieci – wyzwanie dla całej rodziny
W dzisiejszym świecie, w którym technologie cyfrowe towarzyszą nam niemal na każdym kroku, dzieci już od najmłodszych lat stykają się z ekranami i światem online. To sprawia, że jedną z kluczowych kompetencji, o które warto zadbać, staje się umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą przestrzeń internetowa.
„Pomysłownik na trudne sytuacje – część 2” – wersja drukowana
Miło nam poinformować, że w czerwcu do publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych rozesłano drugą część „Pomysłownika” z prośbą o wykorzystanie w pracy tych placówek.
Życie towarzyskie dziecka – pierwsze odwiedziny i „nocowanki”
Okres przedszkolny i wczesnoszkolny to czas, kiedy dzieci najczęściej z roku na rok odczuwają coraz większą potrzebę posiadania życia towarzyskiego i kontaktu z rówieśnikami. Często okazuje się, że wspólne zabawy na placu zabaw, w przedszkolu oraz w szkole przestają wystarczać.
ADHD czy uzależnienie od grania?
Trudności w koncentracji uwagi, częste uleganie impulsom, wahania nastroju, osłabienie motywacji czy unikanie zadań wymagających wysiłku mogą być zarówno przejawami zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), jak i uzależnienia od grania w gry komputerowe. Nic zatem dziwnego, że czasami trudno je od siebie odróżnić, zwłaszcza jeżeli dziecko regularnie gra.
Zapraszamy do biblioteczki
Zapraszamy do naszej biblioteczki. Rodzice dzieci w wieku od 3 do 9 lat, wychowawcy i opiekunowie znajdą tam bardzo ciekawe propozycje materiałów do pobrania, filmy i poradniki.
Obejrzyj nasz spot!
Zapraszamy do zapoznania się ze spotem promującym przekaz naszej kampanii.
Dostępna jest również wersja tłumaczona na PJM.
Używanie urządzeń ekranowych przez dzieci
Zapraszamy do zapoznania się z filmem dla rodziców, w którym omówiono rodzinne zasady bezpiecznego używania cyberurządzeń przez dzieci w wieku przedszkolnym.
Dostępna jest również wersja tłumaczona na PJM.

Dzieci w Cyberświecie
Początek XXI wieku określa się mianem „ery nowych uzależnień”, gdyż coraz bardziej powszechne zaczęły być nie tylko uzależnienia od substancji psychoaktywnych (alkoholu, nikotyny, leków, narkotyków), ale również uzależnienia od nałogowo podejmowanych zachowań/aktywności. Takie uzależnienia nazywamy uzależnieniami behawioralnymi lub uzależnieniami od czynności.