Umiejętności rodzicielskie

  1. Kaja Wybieralska, 25 listopada 2024

    Rodzice w obliczu technologii

    Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 roku dostęp do Internetu miało 93,3% domów w Polsce. Korzystanie z komputera i Internetu nie było do tej pory tak powszechne i popularne. Cybermedia stały się źródłem rozrywki oraz wiedzy, sposobem podtrzymywania kontaktu z innymi ludźmi, a także narzędziem pracy.

  2. Maria Engler, 29 sierpnia 2024

    Jak dbać o biologiczne potrzeby dziecka

    Kiedy całkiem małe dziecko płacze, krzyczy lub gorzej niż zwykle radzi sobie z jakąś sytuacją, pierwszą myślą rodziców jest zwykle to, by sprawdzić, czy dziecko jest najedzone, wyspane oraz czy ma suchą pieluszkę. Jednym słowem takie zachowanie dziecka skłania rodziców do zwrócenia uwagi na jego potrzeby biologiczne.

  3. Maria Engler, 17 czerwca 2024

    Zachęcanie, czyli jak motywować dziecko

    W artykule na temat bliskości w relacji rodzic–dziecko pisałam o stworzonej przez Amy McCready skrzynce narzędzi pomocnych w budowaniu dobrych relacji w rodzinie.

  4. Kaja Wybieralska, 6 czerwca 2024

    Lęk w wieku przedszkolnym – cz. III

    Po co rodzicowi wiedza na temat lęku? Dr Artur Kołakowski1 zwraca uwagę, że każde dziecko na którymś etapie swojego życia odczuwa lęk.

  5. Maria Engler, 24 kwietnia 2024

    Być blisko swego dziecka

    Amy McCready jest autorką Programu Pozytywne Metody Wychowywania Dzieci. W programie tym mówi się o skrzynce z narzędziami, czyli o działaniach rodziców, które pozytywnie wpływają na relacje w rodzinie.

  6. Kaja Wybieralska, 19 marca 2024

    Lęk w wieku przedszkolnym – cz. II

    Z badań wynika, że 32% dzieci i nastolatków w Stanach Zjednoczonych doświadczało na pewnym etapie życia trudności związanych z lękiem, a 8 na 10 dzieci codziennie odczuwa nadmierny stres1.

  7. Kaja Wybieralska, 15 lutego 2024

    Lęk w wieku przedszkolnym – cz. I

    Niektórzy rodzice zauważają objawy lęku u swoich dzieci w wieku przedszkolnym. Skarżą się one na bóle głowy lub brzucha, mają problemy ze snem. Boją się ciemności lub zwierząt, takich jak psy czy koty.

  8. Maria Engler, 31 stycznia 2024

    Jak wyrażać uznanie?

    Okazywanie drugiej osobie uznania ma duży wpływ na jakość relacji. Jest to szczególnie istotne w relacji rodzic–dziecko. Dzieje się tak z kilku powodów.

  9. Maria Engler, 15 grudnia 2023

    Wychowanie bez etykiet

    „Jesteś taką grzeczną dziewczynką”, „Mój syn to mały naukowiec”, „Zdolny, ale leniwy”, „Leń i bałaganiarz”, „Dla mojej córki liczy się tylko granie na tablecie”, „Ania to straszny wstydzioszek” – wszystkie te określenia, nawet te pozornie pozytywne, są etykietkami. Dlaczego nadajemy dzieciom etykiety? Jakie mogą być tego konsekwencje? Czy można uwolnić dzieci od granych przez nie […]

  10. Maria Engler, 9 grudnia 2023

    Co robić, gdy dziecko kłamie?

    O kłamstwie mówimy, gdy ktoś świadomie i celowo wprowadza inną osobę w błąd. Wielu rodziców odczuwa niepokój, gdy odkrywa, że ich dziecko kłamie. Często wywołuje to w nich lawinę wątpliwości. Czy sprawdzam się jako rodzic? Czy moje dziecko mi ufa? Czy stworzyłem z nim silną i zdrową więź? Czy z moim dzieckiem jest wszystko w […]

  11. Maria Engler, 23 marca 2023

    Jak być lepszym rodzicem – cz. 5 

    W poprzednich artykułach przybliżyłam czytelnikom koncepcję Porozumienia bez przemocy stworzoną przez Marshalla Rosenberga. Teraz, kiedy już wiemy, jak poznać własne przekonania na temat bycia rodzicem, w jaki sposób używać języka serca oraz czym różnią się potrzeby od zachcianek, możemy zająć się tematem stawiania granic i odmawiania.

  12. Maria Engler, 21 marca 2023

    Jak być lepszym rodzicem – cz. 4

    Marshall Rosenberg, twórca metody Porozumienie bez przemocy, uważał, że rolą rodzica jest bycie dla dziecka przewodnikiem i towarzyszem. Dorosły dzięki swojemu doświadczeniu, wiedzy i pewnego rodzaju mądrości życiowej może prowadzić dziecko przez kolejne etapy dorastania.

  13. Maria Engler, 21 marca 2023

    Jak być lepszym rodzicem – cz. 3

    W poprzednim artykule pisałam o tym, jak nasze błędne przekonania utrudniają nam stawanie się takimi rodzicami, jakimi naprawdę chcemy być. Opisując, w jaki sposób można przeanalizować własne przekonania, posłużyłam się metodą Porozumienia bez przemocy – stworzoną przez Marshalla Rosenberga.

  14. Maria Engler, 28 lutego 2023

    Jak być lepszym rodzicem – cz. 2

    Prawdopodobnie trudno byłoby znaleźć rodzica, któremu nie zależałoby na dobrym pełnieniu swojej roli. Pragniemy przecież, aby nasze dzieci były szczęśliwe i dobrze się rozwijały.

  15. Janina Węgrzecka-Giluń, 6 grudnia 2022

    Jak być lepszym rodzicem – cz. 1

    Być rodzicem to jedno z najważniejszych zadań, jakie pełnimy przez całe życie, nawet wówczas, kiedy nasze dzieci są już dorosłe. Zadania te ulegają stopniowym zmianom w trakcie dorastania dziecka, obejmują kolejne wyzwania i obowiązki.

  16. dr Blanka Poćwiardowska, 25 października 2022

    Wzmacnianie więzi z dzieckiem

    Bezpieczna, bliska relacja z rodzicami daje dziecku podstawę do właściwego rozwoju. Dzięki niej czuje się ono ważne i kochane. Fundamentem tej więzi jest przewidywalne dla dziecka zachowanie dorosłego.