Umiejętności rodzicielskie

 1. Maria Engler, 23 marca 2023

  Jak być lepszym rodzicem – cz. 5 

  W poprzednich artykułach przybliżyłam czytelnikom koncepcję Porozumienia bez przemocy stworzoną przez Marshalla Rosenberga. Teraz, kiedy już wiemy, jak poznać własne przekonania na temat bycia rodzicem, w jaki sposób używać języka serca oraz czym różnią się potrzeby od zachcianek, możemy zająć się tematem stawiania granic i odmawiania.

 2. Maria Engler, 21 marca 2023

  Jak być lepszym rodzicem – cz. 4

  Marshall Rosenberg, twórca metody Porozumienie bez przemocy, uważał, że rolą rodzica jest bycie dla dziecka przewodnikiem i towarzyszem. Dorosły dzięki swojemu doświadczeniu, wiedzy i pewnego rodzaju mądrości życiowej może prowadzić dziecko przez kolejne etapy dorastania.

 3. Maria Engler, 21 marca 2023

  Jak być lepszym rodzicem – cz. 3

  W poprzednim artykule pisałam o tym, jak nasze błędne przekonania utrudniają nam stawanie się takimi rodzicami, jakimi naprawdę chcemy być. Opisując, w jaki sposób można przeanalizować własne przekonania, posłużyłam się metodą Porozumienia bez przemocy – stworzoną przez Marshalla Rosenberga.

 4. Maria Engler, 28 lutego 2023

  Jak być lepszym rodzicem – cz. 2

  Prawdopodobnie trudno byłoby znaleźć rodzica, któremu nie zależałoby na dobrym pełnieniu swojej roli. Pragniemy przecież, aby nasze dzieci były szczęśliwe i dobrze się rozwijały.

 5. Janina Węgrzecka-Giluń, 6 grudnia 2022

  Jak być lepszym rodzicem – cz. 1

  Być rodzicem to jedno z najważniejszych zadań, jakie pełnimy przez całe życie, nawet wówczas, kiedy nasze dzieci są już dorosłe. Zadania te ulegają stopniowym zmianom w trakcie dorastania dziecka, obejmują kolejne wyzwania i obowiązki.

 6. dr Blanka Poćwiardowska, 25 października 2022

  Wzmacnianie więzi z dzieckiem

  Bezpieczna, bliska relacja z rodzicami daje dziecku podstawę do właściwego rozwoju. Dzięki niej czuje się ono ważne i kochane. Fundamentem tej więzi jest przewidywalne dla dziecka zachowanie dorosłego.