Umiejętności życiowe

 1. Maria Engler, 31 stycznia 2024

  Jak wyrażać uznanie?

  Okazywanie drugiej osobie uznania ma duży wpływ na jakość relacji. Jest to szczególnie istotne w relacji rodzic–dziecko. Dzieje się tak z kilku powodów.

 2. Kaja Wybieralska, 22 września 2023

  Co zamiast ekranów? Zabawy wspierające rozwój emocjonalny

  W poniższym tekście proponuję kilka zabaw wspierających rozwój emocjonalny dzieci w wieku przedszkolnym. Zabawy zostały podzielone na kilka kategorii.

 3. Maria Engler, 4 września 2023

  Iga i Piesio Lesio

  W dzisiejszym artykule przedstawię bajkę edukacyjną dotyczącą oglądania przez dzieci bajek w cybermediach. Może ona pomóc dzieciom w zrozumieniu tego, dlaczego przestrzeganie w tym zakresie zasad jest ważne.

 4. Aleksandra Kram, 28 sierpnia 2023

  Zabawy na dworze – praktyczne pomysły

  Piękna letnia pogoda za oknem zachęca do spędzania czasu na dworze. Bycie blisko natury pomaga i dzieciom, i nam, dorosłym wyciszyć się, uspokoić i nabrać siły do codziennych obowiązków. Nieograniczona przestrzeń, śpiew ptaków i szum wiatru w drzewach, kojący widok zieleni… Wszystko to sprawia, że czas spędzony poza domem jest tak przyjemny. Bez względu na […]

 5. Maria Engler, 10 sierpnia 2023

  Bajki terapeutyczne a korzystanie z urządzeń ekranowych przez dzieci – cz. 2

  W poprzednim artykule pisałam o tym, czym jest bajkoterapia i dlaczego dobrze jest czytać dzieciom wartościowe książki. Omówiłam również to, w jaki sposób czytanie dzieciom może wpływać na rozsądne korzystanie przez nie z urządzeń ekranowych. 

 6. Maria Engler, 10 lipca 2023

  Bajki terapeutyczne a korzystanie z urządzeń ekranowych przez dzieci – cz. 1

  Wielu rodziców zastanawia się, jak rozmawiać z dzieckiem, by to, co mówią, było dla niego zrozumiałe i zachęcało je do własnych przemyśleń.

 7. Aleksandra Kram, 2 czerwca 2023

  Jak rozwijać umiejętność samodzielnej zabawy?

  Samodzielna zabawa jest ważna dla dziecka. To czas, kiedy  dziecko może działać według własnego planu i nikt mu nie przerywa. W drugim roku życia bardzo ważna staje się dla dziecka możliwość decydowania o sobie i swoich sprawach, czyli potrzeba autonomii.

 8. Aleksandra Kram, 31 marca 2023

  Co tak naprawdę dzieje się w zabawie?

  Zabawa to aktywność, na którą małe dzieci poświęcają większość swojego czasu. Zarówno w dziecięcym pokoju pełnym zabawek, jak i w zupełnie nieoczywistym miejscu, w ogrodzie, w parku, przy posiłku.

 9. dr Blanka Poćwiardowska, 25 października 2022

  Zabawy wzmacniają relacje

  Jak budować relację z dzieckiem? Co pomoże mi być wystarczająco dobrą mamą, wystarczająco dobrym tatą? Z pewnością kluczową częścią tej relacji jest nastawienie rodziców na rozpoznawanie potrzeb dziecka.