Kampania w 2024 r.
Rok 2024 to już trzecia edycja kampanii „Pierwsze kroki w (cyber)Świecie” (inauguracja odbyła się 25 października 2022 r.).

Rok 2024 to już trzecia edycja kampanii „Pierwsze kroki w (cyber)Świecie” (inauguracja odbyła się 25 października 2022 r.). W latach 2022–2023 naszymi odbiorcami byli rodzice/opiekunowie dzieci w wieku przedszkolnym, w ubiegłym roku grupa docelowa została poszerzona o rodziców/opiekunów dzieci w wieku wczesnoszkolnym. To właśnie z myślą o tej nowej populacji przygotowaliśmy materiały dotyczące wychowania cyfrowego – poradnik i film edukacyjny. Rozwijaliśmy i promowaliśmy też działania podjęte wcześniej, takie jak strona internetowa czy seria „Zdaniem specjalistów”. Pod koniec 2024 r., na stronie znajdowało się łącznie 270 stron tekstów (w tym 90 napisanych w ubiegłym roku) i 9 filmów z wypowiedziami ekspertów (w tym 4 dodano w 2024 r.).
Poradnik dla rodziców „Razem w cyberświecie – pomysłownik na trudne sytuacje. Część 2”

Opracowano drugą część poradnika na temat sposobów postępowania w przypadkach trudnych wychowawczo sytuacji związanych z nowymi mediami. Jak wspomniałem, tym razem grupę docelową stanowili rodzice/opiekunowie dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Broszurę opracowały dr Wioletta Junik i Karolina Van Laere. Konsultantką merytoryczną była prof. Maria Deptuła. Publikacja składa się z dwóch części.
Pierwsza część poświęcona jest opisowi funkcjonowania dzieci w wieku wczesnoszkolnym w kontekście cyfrowego wychowania. Wskazano m.in. na przyczyny atrakcyjności cybermediów dla dzieci i zagrożenia wiążące się z ich nadużywaniem. Omówiono warunki używania przez dzieci mediów ekranowych w sposób korzystny dla ich zdrowia.
Część druga broszury poświęcona jest szczegółowej analizie przykładowych, trudnych sytuacji dotyczących cyfrowego wychowania. Część ta zawiera praktyczne podpowiedzi dotyczące możliwych interpretacji zachowań dzieci i właściwych sposobów reakcji (postaw, zachowań) rodziców/opiekunów.
Zarówno zawartość merytoryczna broszury, jak i opracowanie graficzne zostały wysoko ocenione przez rodziców z grupy docelowej, w trakcie specjalnie przeprowadzonych badań. Ich celem było właśnie poznanie opinii odbiorców na temat przygotowywanego poradnika.
Animowana prezentacja dla rodziców i opiekunów
W 2024 r. przygotowaliśmy animowaną prezentację dla rodziców/opiekunów dzieci w wieku wczesnoszkolnym. W tym filmie w bardzo jasny sposób wskazano i omówiono kilka ważnych zasad dotyczących cyfrowego wychowania (takich jak odpowiednie zachowanie w Internecie, limity, treści dostosowane do wieku i in.). W animacji poruszono także temat sposobu wdrażania tych reguł w życiu codziennym. Szczególną uwagę zwrócono na postawy rodziców jako wzorów, które naśladują dzieci. W warstwie graficznej animowana prezentacja została przygotowana na wzór produkcji adresowanej do rodziców dzieci w wieku przedszkolnym, gdyż projekt graficzny animacji z 2022 r. zyskał duże uznanie. Liczymy i tym razem na pozytywny odbiór.
Przygotowano również wersję tłumaczoną na polski język migowy. Film (także w wersji pjm) zamieszczono na kampanijnym kanale YouTube i na stronie internetowej.
Konferencja prasowa „Wychowanie cyfrowe. Jak nauczyć dzieci mądrze korzystać z mediów elektronicznych”
Pod koniec roku zorganizowaliśmy konferencję prasową. Jej przedmiotem było cyfrowe wychowanie dzieci w kontekście zachodzących globalnych zmian. Jednym z elementów była premierowa prezentacja poradnika dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku 7–9 lat „Razem w cyberświecie. Pomysłownik na trudne sytuacje. Część 2”. Ponadto dokonano podsumowania kampanii – zaprezentowano dane dotyczące najważniejszych rezultatów.
W 2024 r. kampanię prowadzono wyłącznie poprzez media cyfrowe. Nasi odbiorcy to oczywiście przede wszystkim rodzice i opiekunowie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Cieszy nas jednak to, że trafialiśmy również do dziadków i osób mających młodsze dzieci lub planujących bycie rodzicami.
Marcin J. Sochocki
prezes Zarządu Fundacji Poza Schematami
Czy ten artykuł był:
Interesujący | |
Zrozumiały | |
Przydatny | |
![]() |