„Razem w cyberświecie – pomysłownik na trudne sytuacje”
Zapraszamy do zapoznania się z „Pomysłownikem na trudne sytuacje”. Jest to publikacja przygotowana specjalnie dla rodziców przedszkolaków, a dotyczy różnych trudnych sytuacji, które zdarzają się w związku z używaniem przez dzieci cybermediów.
Rodzice znajdą tam informacje, jak chronić dzieci przed negatywnym wpływem mediów elektronicznych. Co robić, aby z nich mądrze korzystać? Zachęcamy do lektury, link do pobrania broszury: https://pierwszekroki.net/wazne/pomyslownik-na-trudne-sytuacje.pdf.
Inne materiały informacyjne dla rodziców/opiekunów:
- Bąk A. (2015a) Jak małe dzieci korzystają z urządzeń mobilnych? Raport na podstawie danych zebranych od rodziców. Dziecko krzywdzone.
https://dzieckokrzywdzone.fdds.pl/index.php/DK/article/view/469 - Bąk A. (2015b) Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce. Wyniki badania ilościowego. Warszawa: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
https://fdds.pl/_Resources/Persistent/6/c/8/d/6c8d4e101bc3495f4491c08ba9d9e53965fab438/Bak_Korzystanie_z_urzadzen_mobilnych_raport.pdf - Bigaj M. (2023) Wychowanie przy ekranie. Jak przygotować dziecko do życia w sieci? Warszawa: Wydawnictwo W.A.B.
- Marcela M., Czechowska Z. (2021) Jak nie zgubić dziecka w sieci? Rozwój, edukacja i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Warszawa: Wydawnictwo MUZA S.A.
- Dębski M., Hady A. (2022) Nowe technologie w domu krótki poradnik dla rodziców. Gdańsk: Fundacja Dbam o Mój Zasięg.
https://szkolachroscice.pl/wp-content/uploads/2023/09/Nowe-technologie-w-domu-Poradnik-dla-rodzicow-strony.pdf - Young K. (2018) Nowoczesne technologie a nasze dzieci. Poradnik dla rodziców. Fundacja Dolce Vita
https://fundacjadolcevita.pl/lib/r6qdml/Nowoczesne-technologie-a-nasze-dzieci-jrqgdp49.pdf - Fundacja Orange (2019) Dzieci i ekrany, Rodzice pytają – psychologowie odpowiadają.
https://orange.binaries.pl/binaries/o/map/ak/html/strony_dedykowany/portal_rodzina/poradnik_dzieci_i_ekrany.pdf - Jak zrozumieć małe dziecko. Przewodnik dla rodziców dzieci w wieku 0-3 (i starszych) (2021) Szczecin: Wydawnictwo Natuli.
- Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Publikacje o bezpieczeństwie w sieci.
https://kcpu.gov.pl/uzaleznienia-behawioralne/publikacje-i-edukacja-publiczna/ - Sochocka K., Van Laere K. (2016) Jak chronić dziecko przed nałogowymi zachowaniami? Poradnik dla rodziców. Warszawa: Fundacja Poza Schematami.
https://fundacjapozaschematami.pl/wp-content/uploads/jak-chronic-dziecko-przed-nalogowymi-zachowaniami.pdf - Sunderland M. (2012) Mądrzy rodzice. Zadbaj o prawidłowy rozwój emocjonalny swojego dziecka. Warszawa: Świat Książki.
- Rowicka M., Bujalski M. (2020) Raport z badania „Brzdąc w sieci – zjawisko korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci w wieku 0–6 lat”, Warszawa: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
https://kcpu.gov.pl/wp-content/uploads/2022/11/brzdac-w-sieci-zjawisko-korzystania-z-urzadzen-mobilnych-przez-dzieci-w-wieku-0-6-lat.pdf
Czy ten artykuł był:
Interesujący | |
Zrozumiały | |
Przydatny | |