Start kampanii

25 października 2022 roku zainicjowaliśmy kampanię pod nazwą „Pierwsze kroki w (cyber)Świecie”, adresowaną do rodziców i opiekunów przedszkolaków. Jej celem jest wsparcie dorosłych w nauczaniu dzieci bezpiecznego korzystania z cybermediów (czyli Internetu, smartfonów, tabletów itd.). Kampania trwać będzie do końca 2023 roku.

Przygotowywane są różne działania, z których mogą korzystać rodzice. Pierwszym z nich jest strona internetowa (pierwszekroki.net). Można na niej znaleźć wiele przydatnych informacji na temat wychowania dzieci w dobie cybermediów. Rodzice mogą dowiedzieć się, czym są uzależnienia behawioralne, jakie zachowania są ryzykowne, a jakie bezpieczne. Na stronie znajdują się też zalecenia i porady specjalistów zajmujących się wychowaniem i nowymi mediami, w tym:

 • Od jakiego wieku i ile czasu dzieci mogą spędzać w cyberświecie?
 • W jaki sposób rodzice powinni towarzyszyć dziecku w cyberświecie?
 • Jak bezpiecznie używać cybermediów z dziećmi?
 • Czego robić nie wolno?
 • Jakie są zagrożenia?

Na stronie, oprócz praktycznych porad, zamieszczono także opisy przykładowych zabaw, które wzmacniają więzi pomiędzy dziećmi i rodzicami oraz wspierają dzieci w rozwoju. Osoby poszukujące bardziej bezpośredniej pomocy mogą skorzystać z wykazu specjalistycznych telefonów zaufania i platform dla dorosłych (w tym rodziców) i dzieci.

W tym roku wyprodukowano spoty telewizyjny i radiowy, które emitowane będą w mediach. Rodziców zaprosimy także do zapoznania się ze specjalnie przygotowanym filmem edukacyjnym.

W 2023 roku zostanie opublikowany poradnik dla rodziców, na temat sposobów postępowania w trudnych wychowawczo sytuacjach dotyczących dzieci i cybermediów.

Przewidziano także inne wydarzenia, o których będziemy informować na bieżąco. Zapraszamy do polubienia nas na Facebooku.

Kampanię, na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, realizuje Fundacja Poza Schematami.


Czy ten artykuł był:

Interesujący
2
Zrozumiały
2
Przydatny
2
 yasr-loader

Przeczytaj również

 1. 4 września 2023

  Rebusy

  Dla dzieci przygotowaliśmy rebusy. Zapraszamy do korzystania. Jeśli maluch będzie miał problemy, to nic nie szkodzi – mama, tata lub inny dorosły pomoże. 😊

 2. Aleksandra Kram, 28 sierpnia 2023

  Zabawy na dworze – praktyczne pomysły

  Piękna letnia pogoda za oknem zachęca do spędzania czasu na dworze. Bycie blisko natury pomaga i dzieciom, i nam, dorosłym wyciszyć się, uspokoić i nabrać siły do codziennych obowiązków. Nieograniczona przestrzeń, śpiew ptaków i szum wiatru w drzewach, kojący widok zieleni… Wszystko to sprawia, że czas spędzony poza domem jest tak przyjemny. Bez względu na […]

 3. 21 sierpnia 2023

  Kolorowanki i…

  Zapraszamy do pobierania kolorowanek dla dzieci. Wkrótce zostaną zamieszczone kolejne materiały do wykorzystania przez dzieci wspólnie z rodzicami, takie jak rebusy i krzyżówki.

 4. 16 sierpnia 2023

  Zdaniem specjalistów – dr Jolanta Jarczyńska

  W kolejnym podcaście dr Jolanta Jarczyńska zwraca uwagę rodziców na to, jak przedszkolaki powinny używać cybermediów, aby lepiej się rozwijać. Co rodzice powinni robić? Jakie korzyści mogą odnieść mali użytkownicy sięgając we właściwy sposób po media cyfrowe? Czy to prawda, że dzieci lepiej rozwijają tzw. inteligencję wizualną? Szybciej się uczą i rozwijają słownictwo?