Start kampanii

25 października 2022 roku zainicjowaliśmy kampanię pod nazwą „Pierwsze kroki w (cyber)Świecie”, adresowaną do rodziców i opiekunów przedszkolaków. Jej celem jest wsparcie dorosłych w nauczaniu dzieci bezpiecznego korzystania z cybermediów (czyli Internetu, smartfonów, tabletów itd.). Kampania trwać będzie do końca 2023 roku.

Przygotowywane są różne działania, z których mogą korzystać rodzice. Pierwszym z nich jest strona internetowa (pierwszekroki.net). Można na niej znaleźć wiele przydatnych informacji na temat wychowania dzieci w dobie cybermediów. Rodzice mogą dowiedzieć się, czym są uzależnienia behawioralne, jakie zachowania są ryzykowne, a jakie bezpieczne. Na stronie znajdują się też zalecenia i porady specjalistów zajmujących się wychowaniem i nowymi mediami, w tym:

 • Od jakiego wieku i ile czasu dzieci mogą spędzać w cyberświecie?
 • W jaki sposób rodzice powinni towarzyszyć dziecku w cyberświecie?
 • Jak bezpiecznie używać cybermediów z dziećmi?
 • Czego robić nie wolno?
 • Jakie są zagrożenia?

Na stronie, oprócz praktycznych porad, zamieszczono także opisy przykładowych zabaw, które wzmacniają więzi pomiędzy dziećmi i rodzicami oraz wspierają dzieci w rozwoju. Osoby poszukujące bardziej bezpośredniej pomocy mogą skorzystać z wykazu specjalistycznych telefonów zaufania i platform dla dorosłych (w tym rodziców) i dzieci.

W tym roku wyprodukowano spoty telewizyjny i radiowy, które emitowane będą w mediach. Rodziców zaprosimy także do zapoznania się ze specjalnie przygotowanym filmem edukacyjnym.

W 2023 roku zostanie opublikowany poradnik dla rodziców, na temat sposobów postępowania w trudnych wychowawczo sytuacjach dotyczących dzieci i cybermediów.

Przewidziano także inne wydarzenia, o których będziemy informować na bieżąco. Zapraszamy do polubienia nas na Facebooku.

Kampanię, na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, realizuje Fundacja Poza Schematami.


Czy ten artykuł był:

Interesujący
2
Zrozumiały
2
Przydatny
2
 yasr-loader

Przeczytaj również

 1. 7 lutego 2023

  Elektroniczne gadżety i przedszkolaki

  W jaki sposób zaznajamiać przedszkolaki z mediami elektronicznymi? Jakie ustalić reguły? Lepsza bajka do oglądania w smartfonie czy aplikacja edukacyjna?

 2. 31 stycznia 2023

  Rok 2022 – efekty kampanii po dwóch miesiącach od inauguracji

  Z końcem 2022 r. zakończyliśmy ważny etap realizacji kampanii „Pierwsze kroki w (cyber)Świecie”, czas na krótkie podsumowanie. Co udało się osiągnąć, jaki był zasięg naszych oddziaływań?

 3. 25 stycznia 2023

  Czy oglądanie bajek może szkodzić?

  Zachęcamy do zapoznania się w wypowiedziami dr Magdaleny Rowickiej dla Radia Olsztyn na temat niekontrolowanego oglądania bajek przez dzieci w wieku przedszkolnym oraz używania dostępu do cybermediów jako nagrody albo kary.

 4. 4 stycznia 2023

  Warto posłuchać

  Zapraszamy do posłuchania audycji „Akademia życia” Polskiego Radia Białystok na temat kampanii „Pierwsze kroki w (cyber)Świecie” oraz zagadnień, które porusza.