Dzieci w cyberświecie
Uzależnienia behawioralne – o co chodzi?
Phubbing rodzicielski i jego skutki dla rozwoju dziecka
Trudno sobie dzisiaj wyobrazić życie bez telefonu komórkowego. Stał się nieodłączną częścią naszej codzienności. Potrzeba reagowania na różnego rodzaju powiadomienia, wiadomości, sprawdzanie na bieżąco napływających informacji, sprawiają jednak, że urządzenie pochłania coraz więcej naszej uwagi.
Co sprzyja nadmiernemu korzystaniu przez dzieci i młodzież z Internetu?
Współczesne dzieci korzystają z mediów cyfrowych od najmłodszych lat. Już kilkumiesięczne maluchy z zapałem wodzą paluszkami po ekranach tabletów czy smartfonów. Starsze dzieci bez trudu znajdują w sieci interesujące je filmy czy gry. Wiadomo jednak, że nadużywanie cybermediów może być przyczyną wielu zagrożeń i szkód.1
Badania
Nie wszystko złoto, co się świeci
Nie każda aplikacja „edukacyjna” ma walory edukacyjne. Czym się kierować przy wyborze prawdziwie edukacyjnych aplikacji?
Czy urządzenia cyfrowe mają wpływ na mózg dziecka?
W dzisiejszych czasach dzieci powszechnie korzystają z urządzeń ekranowych. W 2023 roku Fundacja Badań Społecznych zajęła się tematem nadużywania ich wśród dzieci w wieku 7–14 lat.
Zalecenia specjalistów
Telewizja w tle – więcej szkód niż pożytku dla małych dzieci
Niemal każdy rodzic, babcia czy dziadek zdają sobie sprawę z tego, że pewne treści w telewizji czy, szerzej, w internecie, są dla małych dzieci nieodpowiednie. Do takich należą erotyka czy pornografia, a także przekazy prezentujące agresję czy wulgarny język.
Zasady korzystania z mediów ekranowych
Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia podaje, że zgodnie z danymi Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 roku, 9 na 10 dzieci korzysta codziennie z Internetu. Telefonu używa niemal 64% dzieci w wieku 7–9 lat.