Dzieci w świecie mediów elektronicznych – wybrane dane z badań „Zero to eight”

Obecnie media cyfrowe i wirtualna przestrzeń stanowią dla dzieci nieodzowny element ich życia. Jak pokazują doniesienia płynące z licznych badań, świat cyfrowy i towarzyszące mu urządzenia nie są dla dzieci nowością. Większość dzieci w wieku przedszkolnym wie, czym są media cyfrowe i z nich korzysta.

Dzieci dorastają w otoczeniu tradycyjnych mediów, jak telewizja, radio oraz nowych – konsole do gier, tablety, odtwarzacze wideo/DVD, smartfony itp. Badacze alarmują, że dzisiejsze niemowlęta mogą nauczyć się korzystać z mediów cyfrowych, zanim nauczą się chodzić.

Zaprezentowane w tym tekście wyniki pochodzą z badań zatytułowanych „Od zera do ośmiu” („Zero to eight”1) przeprowadzonych przez amerykańską organizację Common Sense w 2020 roku. Ich celem było zbadanie, jak dzieci w wieku od 0 do 8 lat korzystają z tradycyjnych i nowych mediów. Uzyskane wyniki pokazują, że sposób użytkowania mediów przez dzieci zmienia się wraz z upływem czasu i rozwojem nowych technologii. Wynika z nich, że prawie połowa dzieci w wieku od 2 do 4 lat i ponad dwie trzecie dzieci w wieku od 5 do 8 lat ma własny tablet lub smartfon. Szczególnie niepokoi to, że z roku na rok rośnie średnia czasu spędzanego dziennie przez dzieci w wieku do 8 lat przed ekranami urządzeń mobilnych:

  • w 2011 roku wynosiła ona 5 minut,
  • w 2013 roku już 15 minut,
  • w 2017 roku aż 48 minut,
  • w 2020 roku natomiast 2 godziny i 24 minuty.

Wyniki analiz potwierdzają, że średni czas dziennego korzystania z elektronicznych gadżetów rośnie wraz z wiekiem dziecka. Im starsze jest dziecko, tym więcej czasu spędza ono na użytkowaniu tego typu urządzeń w ciągu dnia. Dane z 2020 roku wskazują, że:

  • dzieci poniżej 2 roku życia spędzają w Internecie średnio 49 minut dziennie,
  • dzieci w wieku od 2 do 4 lat na użytkowanie nowych mediów przeznaczają już w ciągu dnia 2 godziny i 30 minut,
  • dzieci w wieku od 5 do 8 lat przed ekranami tych urządzeń dziennie średnio spędzają 3 godziny i 5 minut.

Wyniki badań z 2017 i 2020 roku alarmują, że zmienia się intensywność aktywności online podejmowanych w sieci przez dzieci w wieku od 0 do 8 lat. Znacznie wzrósł czas przeznaczany na oglądanie filmików online. W 2017 roku wynosił on średnio 19 minut dziennie, podczas gdy w 2020 roku już 39 minut. Zwiększył się również nieco czas oglądania transmisji na żywo. W 2017 roku wynosił on 27 minut dziennie, a w 2020 roku już 30 minut. Istotne jest to, że zmniejszyła się znacząco średnia ilość czasu przeznaczonego na oglądanie telewizji. W 2017 roku dzieci średnio oglądały ją przez 37 minut w ciągu dnia, podczas gdy w 2020 roku dziennie przed ekranami telewizora spędzały tylko 24 minuty. Te dane wyraźnie pokazują, że nowe media mają potencjał uzależniający i wypierają tradycyjne, takie jak telewizja.

Jakie negatywne efekty może przynosić nadmierne, czyli zbyt długie i szkodliwe korzystanie przez dzieci z nowych mediów? Jak w tej sprawie powinni zachowywać się rodzice? Zainteresowanych odsyłamy do artykułu „Używanie mediów elektronicznych przez dzieci w wieku przedszkolnym – najważniejsze zalecenia dla rodziców”.


Czy ten artykuł był:

Interesujący
0
Zrozumiały
0
Przydatny
0
 yasr-loader

Autor

dr Jolanta Jarczyńska

Autorka naukowo zajmuje się problematyką uzależnień behawioralnych oraz profilaktyką społeczną, jest psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym.

Przeczytaj również

  1. Maria Engler, 27 lutego 2024

    Czy urządzenia cyfrowe mają wpływ na mózg dziecka? 

    W dzisiejszych czasach dzieci powszechnie korzystają z urządzeń ekranowych. W 2023 roku Fundacja Badań Społecznych zajęła się tematem nadużywania ich wśród dzieci w wieku 7–14 lat.

  2. dr Jolanta Jarczyńska, 25 października 2022

    Niewłaściwe używanie przez dzieci cybermediów: do czego prowadzi i jak temu przeciwdziałać?

    Korzystanie z urządzeń ekranowych (mediów cyfrowych) przez dzieci może być korzystne dla rozwoju dziecka, ale jeśli ich używanie jest niewłaściwe, przynieść może liczne szkody.

  3. dr Wioletta Junik, 25 października 2022

    Czy urządzenia ekranowe mogą szkodzić?

    Technologie cyfrowe i oparte na nich media, z których możemy korzystać za sprawą urządzeń ekranowych, wniosły w nasze życie wiele dobrego. Ułatwiają i wzbogacają porozumiewanie się, edukację i pracę. Stanowią one stosunkowo nowy element naszego stylu życia.

  4. dr Magdalena Rowicka, 25 października 2022

    Jak małe dzieci korzystają z urządzeń cyfrowych i co z tego wynika?

    Co drugie dziecko w Polsce od urodzenia do 72. miesiąca życia (ukończonego 6. roku życia) korzysta już z urządzeń mobilnych/cyfrowych, takich jak telefon typu smartfon, tablet, smartwatch czy laptop.