Dzieci w świecie mediów elektronicznych – wybrane dane z badań „Zero to eight”
Obecnie media cyfrowe i wirtualna przestrzeń stanowią dla dzieci nieodzowny element ich życia. Jak pokazują doniesienia płynące z licznych badań, świat cyfrowy i towarzyszące mu urządzenia nie są dla dzieci nowością. Większość dzieci w wieku przedszkolnym wie, czym są media cyfrowe i z nich korzysta.
Dzieci dorastają w otoczeniu tradycyjnych mediów, jak telewizja, radio oraz nowych – konsole do gier, tablety, odtwarzacze wideo/DVD, smartfony itp. Badacze alarmują, że dzisiejsze niemowlęta mogą nauczyć się korzystać z mediów cyfrowych, zanim nauczą się chodzić.
Zaprezentowane w tym tekście wyniki pochodzą z badań zatytułowanych „Od zera do ośmiu” („Zero to eight”1) przeprowadzonych przez amerykańską organizację Common Sense w 2020 roku. Ich celem było zbadanie, jak dzieci w wieku od 0 do 8 lat korzystają z tradycyjnych i nowych mediów. Uzyskane wyniki pokazują, że sposób użytkowania mediów przez dzieci zmienia się wraz z upływem czasu i rozwojem nowych technologii. Wynika z nich, że prawie połowa dzieci w wieku od 2 do 4 lat i ponad dwie trzecie dzieci w wieku od 5 do 8 lat ma własny tablet lub smartfon. Szczególnie niepokoi to, że z roku na rok rośnie średnia czasu spędzanego dziennie przez dzieci w wieku do 8 lat przed ekranami urządzeń mobilnych:
- w 2011 roku wynosiła ona 5 minut,
- w 2013 roku już 15 minut,
- w 2017 roku aż 48 minut,
- w 2020 roku natomiast 2 godziny i 24 minuty.
Wyniki analiz potwierdzają, że średni czas dziennego korzystania z elektronicznych gadżetów rośnie wraz z wiekiem dziecka. Im starsze jest dziecko, tym więcej czasu spędza ono na użytkowaniu tego typu urządzeń w ciągu dnia. Dane z 2020 roku wskazują, że:
- dzieci poniżej 2 roku życia spędzają w Internecie średnio 49 minut dziennie,
- dzieci w wieku od 2 do 4 lat na użytkowanie nowych mediów przeznaczają już w ciągu dnia 2 godziny i 30 minut,
- dzieci w wieku od 5 do 8 lat przed ekranami tych urządzeń dziennie średnio spędzają 3 godziny i 5 minut.
Wyniki badań z 2017 i 2020 roku alarmują, że zmienia się intensywność aktywności online podejmowanych w sieci przez dzieci w wieku od 0 do 8 lat. Znacznie wzrósł czas przeznaczany na oglądanie filmików online. W 2017 roku wynosił on średnio 19 minut dziennie, podczas gdy w 2020 roku już 39 minut. Zwiększył się również nieco czas oglądania transmisji na żywo. W 2017 roku wynosił on 27 minut dziennie, a w 2020 roku już 30 minut. Istotne jest to, że zmniejszyła się znacząco średnia ilość czasu przeznaczonego na oglądanie telewizji. W 2017 roku dzieci średnio oglądały ją przez 37 minut w ciągu dnia, podczas gdy w 2020 roku dziennie przed ekranami telewizora spędzały tylko 24 minuty. Te dane wyraźnie pokazują, że nowe media mają potencjał uzależniający i wypierają tradycyjne, takie jak telewizja.
Jakie negatywne efekty może przynosić nadmierne, czyli zbyt długie i szkodliwe korzystanie przez dzieci z nowych mediów? Jak w tej sprawie powinni zachowywać się rodzice? Zainteresowanych odsyłamy do artykułu „Używanie mediów elektronicznych przez dzieci w wieku przedszkolnym – najważniejsze zalecenia dla rodziców”.
Czy ten artykuł był:
Interesujący | |
Zrozumiały | |
Przydatny | |