ADHD czy uzależnienie od grania?

Trudności w koncentracji uwagi, częste uleganie impulsom, wahania nastroju, osłabienie motywacji czy unikanie zadań wymagających wysiłku mogą być zarówno przejawami zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), jak i uzależnienia od grania w gry komputerowe. Nic zatem dziwnego, że czasami trudno je od siebie odróżnić, zwłaszcza jeżeli dziecko regularnie gra.

Łatwo wówczas przyczyny problemów w zachowaniu dziecka przypisać nadmiernemu spędzaniu czasu wolnego na tzw. strzelankach. Ale na tym związki między ADHD a graniem się nie kończą.

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi charakteryzuje się trudnościami w regulacji uwagi, pobudzeniem ruchowym, impulsywnością. Wymienione objawy mogą przy tym występować w zróżnicowanym nasileniu. Czynią jednak dzieci i młodzież z ADHD bardziej podatnymi na uzależnienia behawioralne, takie jak uzależnienia od gier komputerowych, a w przyszłości również od hazardu czy od substancji psychoaktywnych1. Dlatego właściwe rozpoznanie diagnostyczne i podjęcie terapii odgrywają w tym przypadku rolę chroniącą.

Dlaczego dzieci z ADHD mogą być bardziej podatne na granie w gry komputerowe?

  • Granie dostarcza szybkiej nagrody, stymulacji, co jest atrakcyjne dla osób z trudnościami w koncentracji uwagi, cechującymi się niecierpliwością i wysokim zapotrzebowaniem na pobudzenie.
  • Osiągnięcia i postępy w grze działają wzmacniająco na samoocenę, która w przypadku dzieci z ADHD może być obniżona.
  • Granie pomaga w uciekaniu od trudnych emocji, stresu i codziennych problemów w relacjach z rówieśnikami czy niepowodzeń szkolnych.
  • W związku z trudnościami w samokontroli dziecko może łatwo stracić poczucie czasu spędzonego przed ekranem, zwłaszcza jeżeli sprawia mu to przyjemność.

Granie w gry komputerowe może zaostrzać objawy ADHD. Z jednej strony pogłębia istniejące już problemy wynikające z ADHD, a z drugiej – ogranicza możliwość rozwijania umiejętności psychospołecznych, które mogłyby im przeciwdziałać. Zacznijmy od tego, że granie wzmacnia potrzebę osiągania natychmiastowej nagrody, co pogłębia skłonność do reaktywności (większej intensywności w reagowaniu na bodźce) i niecierpliwości. Grając regularnie dziecko ma jednocześnie coraz mniejsze szanse na rozwijanie umiejętności radzenia sobie z emocjami i napięciem, których uczy się w relacjach społecznych. Granie sprzyja raczej kumulowaniu napięcia i rozładowywaniu go poprzez wybuchy gniewu. Utrata kontroli nad czasem spędzonym przed ekranem może prowadzić także do problemów ze snem, zwłaszcza jeżeli przeciąga się do późnych godzin wieczornych. Niewyspanie z kolei jeszcze bardziej osłabia samokontrolę i koncentrację uwagi, co wpływa negatywnie na sytuację szkolną. Jeżeli dziecko z nierozpoznanym ADHD spędza coraz więcej czasu na graniu, siłą rzeczy robi to kosztem innych aktywności, które mogłyby rozwijać jego uwagę, samokontrolę czy umiejętności psychospołeczne2. Przypomina to błędne koło.

Co pomaga zmniejszyć ryzyko uzależnienia od grania?

Jak odróżnić, czy dziecko ma problem z graniem, czy ma ADHD?

Chcąc lepiej rozeznać się, co jest źródłem problemów dziecka, warto zwrócić uwagę na czas ujawniania się niepokojących symptomów: czy nasilają się po czasie intensywnego grania, czy może występowały już wcześniej, co wskazywałoby na ADHD. Warto również obserwować, czy mimo ograniczenia grania dziecko łatwo rozprasza się i traci koncentrację podczas codziennych czynności, jak sprzątanie swojego biurka, przygotowanie do wyjścia czy uczenie się. Kolejnej wskazówki dostarczy nam obserwacja, jak często wybuchy złości i rozdrażnienie zdarzają się w sytuacjach niezwiązanych z graniem. Jeżeli wiemy lub podejrzewamy, że któreś z rodziców, dziadków czy innych bliskich krewnych ma zespół nadpobudliwości psychoruchowej lub wykazuje jego cechy, ale nie zostało to np. zdiagnozowane, prawdopodobieństwo wystąpienia tego u dziecka jest większe. Wiele badań potwierdza bowiem genetyczne podłoże ADHD, nawet na poziomie dziedziczenia 70–80%3. Najlepszym jednak sposobem na rozpoznanie przyczyny problemów dziecka jest wizyta u psychiatry lub psychologa specjalizującego się w diagnostyce w tym kierunku.

Opr. red.


Czy ten artykuł był:

Interesujący
0
Zrozumiały
0
Przydatny
0
 yasr-loader

Przeczytaj również

  1. 24 marca 2025

    Phubbing rodzicielski i jego skutki dla rozwoju dziecka

    Trudno sobie dzisiaj wyobrazić życie bez telefonu komórkowego. Stał się nieodłączną częścią naszej codzienności. Potrzeba reagowania na różnego rodzaju powiadomienia, wiadomości, sprawdzanie na bieżąco napływających informacji, sprawiają jednak, że urządzenie pochłania coraz więcej naszej uwagi.

  2. dr Agnieszka Pisarska, 13 maja 2024

    Co sprzyja nadmiernemu korzystaniu przez dzieci i młodzież z Internetu?

    Współczesne dzieci korzystają z mediów cyfrowych od najmłodszych lat. Już kilkumiesięczne maluchy z zapałem wodzą paluszkami po ekranach tabletów czy smartfonów. Starsze dzieci bez trudu znajdują w sieci interesujące je filmy czy gry. Wiadomo jednak, że nadużywanie cybermediów może być przyczyną wielu zagrożeń i szkód.1

  3. dr Jolanta Jarczyńska, 25 października 2022

    Uzależnienia behawioralne – informacje podstawowe

    Początek XXI wieku określa się mianem „ery nowych uzależnień”, gdyż coraz bardziej powszechne zaczęły być nie tylko uzależnienia od substancji psychoaktywnych (alkoholu, nikotyny, leków, narkotyków), ale również uzależnienia od nałogowo podejmowanych zachowań/aktywności. Takie uzależnienia nazywamy uzależnieniami behawioralnymi lub uzależnieniami od czynności.

  4. dr Jolanta Jarczyńska, 25 października 2022

    Cyfrowe dzieci – nowe pokolenie

    Dane z badań jasno dowodzą, że cyberprzestrzeń stała się dla dzieci ważnym środowiskiem funkcjonowania. Dzisiejsze dzieci żyją w dwóch środowiskach – realnym i wirtualnym. Wzrastają i wychowują się w obecności urządzeń cyfrowych i z tego powodu mówi się o nich, że są to: cyfrowe dzieciaki, pokolenie aplikacji, sieci, czy określa się ich jako cyfrowych tubylców.